لوله های زهکشی


لوله های زهکشی

لوله های زهکشی

در معنای لغوی زهکشی به خارج کردن آب اضافی از زمین اشاره می شود که از قدیم مرسوم بوده و تا امروز نیز رواج داشته است. البته آب از زمین به طور طبیعی خارج می شود اما زهکشی به خارج کردن این آب ها سرعت می دهد. لوله های زهکش به صورت کلافهای خرطومی مشبک و غیر مشبک تولید می‌شوند که طول کلافها و تعداد سوراخ ها در هر ردیف بر اساس سفارش مشتری قابل تغییر می‌باشد. لوله UPVC زهکش، ماندگارترین و پرمصرف ترین نوع لوله زهکشی می‌باشد.

 لوله‌ها باید دارای مقاومت کافی بوده و در شرایط محیطی و شیمیایی محل پروژه از جمله در برابر املاح موجود در خاک و آب، خورندگی و یخبندان از دوام کافی برخوردار باشند و به دلایلی که ذکر شد لوله ‌های UPVC و لوله پلی اتیلن بهترین گزینه برای لوله‌های زهکش می‌باشند. در واقع لوله پلی اتیلن زهکشی بصورت تمام مشبک یا نیمه مشبک و ساده تولید و به منظور استفاده در زمین های کشاورزی، اطراف ساختمان ها، زیر پل ها، زیر جاده ها و جمع آوری آب زمین های ورزشی کاربرد دارد.

مهمترین کاربرد لوله های زهکشی

در زمین های کشاورزی برای خارج کردن آب اضافی که از بارندگی و یا آبیاری محصولات بدست می آید، از یک سیستم زهکش زیرزمینی استفاده می شود که این امر باعث ایجاد توازن خوبی بین آب و اکسیژن خاک شده و این عمل نیز باعث بهبود رشد گیاه و در نتیجه افزایش تولید محصول می شود.

در زمین هایی که به هر دلیل خاک آن ها شور و یا قلیایی شده است، پس از آبشویی خاک نیاز به خارج کردن آب حاوی املاح مضر می باشد تا خاک سلامت خود را بدست آورد و گیاهان متنوع تری بتوانند در آن رشد کنند. در واقع این خاک های شور و یا قلیایی به مزارع قابل کشت تبدیل شوند که این عمل خارج کردن آب مضر توسط لوله های زهکش مشبک انجام می شود.

آب جمع شده ناشی از شستن و یا بارندگی در اطراف ساختمان ها، پل ها، جاده ها و... در یک زمان کوتاه نیز حالت بسیار خطرناکی را برای آن محیط ایجاد می کند که می توان از لوله های مخصوص زهکشی استاندارد، آب اضافی را جمع آوری کرد.

همچنین در جاده ها مهمترین عامل تخریب سطح جاده وجود آب اضافی حاصل از بارندگی یا آب زیر سطحی می باشد که عمدتا در زمستان باعث یخ زدگی سطح جاده می شود که این یخ زدن جدا از به وجود آوردن حوادث مختلف، عامل مهمی در تخریب سطح جاده می باشد و همچنین در اطراف ساختمان ها تجمع آب اضافی به مرور باعث خرابی زیر ساخت ها و عوارضی از این قبیل می شود.

در زمین های ورزشی یا تفریحی برای خارج کردن سریع آب باران یا آب آبیاری بهترین راه و روشی که می توان از آن بهره برد لوله های زهکشی می باشد. درنهایت با زهکش سریع از آسیب به این زمین ها جلوگیری می شود که با این عمل طول عمر آن ها بیشتر و می توان استفاده بیشتری از آن ها برد.

لوله زهکش پی وی سی

این نوع از لوله زهکشی در چهار قطر 110 میلیمتر، 125، 160 و 200 میلیمتر به صورت کلافهای 40 متری و 100 متری به صورت مشبک و نیمه مشبک ( نیم دور سوراخ یا تمام دور سوراخ ) ساده و الیاف دار تولید و عرضه می شود. لوله زهکش پی وی سی برخلاف دیگر لوله های زهکش برای عمق دفن تا 2 متری زیر خاک و بدون تردد می توان از آن استفاده کرد.

مزایای لوله های پی وی سی زهکش

• عمر مفید طولانی آنها نسبت به لوله‌های سیمانی یا سفالی

• سبک بودن وزن و حمل و نقل آسان

• سهولت و سرعت بسیار زیاد در نصب لوله

• مقاومت در مقابل املاح شیمیایی آب و خاک

• قابلیت انعطاف پذیری

• داشتن منافذ ورودی‌های یکنواخت

اتصالات لوله های زهکش پی وی سی

 1. زانو ۴۵ درجه
 2. زانو ۹۰ درجه
 3. موفه یو
 4. دریچه بازدید
 5. تبدیل
 6. سه راه ۴۵ درجه
 7. سه راه ۹۰ درجه
 8. سیفون
 9. سه را دو سر ساکت ناف فلنج
 10.  سه راه سه سر فلنج
 11.  سه راه سه سر ساکت
 12.  فلنج اسپیگات
 13.  بوشن دو سر ساکت
 14.  زانو خم

 

لوله زهکش کاروگیت

لوله های زهکش کاروگیت یا همان لوله پلی اتیلن دوجداره یکی از بهترین نوع لوله های زهکشی امروز در نوع خود می باشد. این لوله از قطر 110 میلیمتر تا 3200 میلیمتر تولید می شود که بیشترین استفاده در زهکشی تا قطر 1200 میلیمتر می باشد. لوله های زهکشی کاروگیت به صورت شاخه های 6 متری و اتصال سرخود به صورت نیم دور سوراخ ( نیمه مشبک ) و یا تمام دور سوراخ می توان در زهکشی از آن استفاده کرد.

عمده ترین کاربرد لوله دوجداره کاروگیت  UPVC زهکشی

1. افزایش پایداری زمین

2. فونداسیون انواع سازه ها و راه سازی

3. پایین آوردن سطح آب در جاهایی که نیاز می باشد

4. کاهش فشار آب زیرزمینی

5. مقاوم سازی خاک و بستر در راه سازی و ساختمان ها

6. جمع آوری آب اضافی از باند فرودگاه، باغ ها، زمین های کشاورزی

 

لوله زهکشی پلی‌اتیلن

لوله زهکشی پلی‌اتیلن در سیستم‌های لوله‌گذاری فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. موارد استفاده از این محصول به 50 سال گذشته بر می‌گردد. لوله های زهکشی پلی‌اتیلن در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند.

لوله زهکش پلی‌اتیلن با محیط سازگاری زیادی دارد به‌طوری که انرژی کمتری به نسبت مدل‌های دیگر برای ساخت آن صرف می‌شود. اتصالات لوله زهکشی پلی‌اتیلن به صورتی است که میزان نشتی به حداقل می‌رسد. در زمان تولید لوله زهکشی پلی‌اتیلن مواد سمی در هوا منتشر نمی‌شود. این محصول برای شرایطی که نیاز به بازیافت دارد بسیار ارزشمند است.

لوله زهکشی مشبک

لوله زهکشی مشبک در مدل‌هایی که دارای پوشش مصنوعی هستند تقاضای بالایی داشته و قطعاً از کیفیت خوبی نیز برخوردار هستند. یکی از بهترین سبک‌های لوله زهکشی مشبک خرطومی است. این محصول در سال 1960 و در کشور آلمان تولید و وارد بازار شد و امروزه در فضای زیرزمینی بسیار مورد حمایت قرار می‌گیرد.

لوله های زهکش با پوشش ژئوتکستایل

پیشرفت فناوری های تولید، عدم دسترسی به شن و ماسه مناسب در همه مناطق و افزایش هزینه های حمل باعث تحول در عرصه تولید محصولات زهکشی شده است به طوری که امروزه استفاده از لوله های زهکشی از جنس HDPE با پوششی از الیاف مصنوعی (ژئوتکستایل) متداول شده است.

امروزه در تعداد زیادی از کشورهای دنیا کاربرد لوله های زهکش با پوشش ژئوتکستایل به دلیل مزیت های فراوان آن نسبت به دیگر لوله های زهکشی بسیار متداول شده است. در ایران نیز با مطالعات انجام شده و آگاهی از مزایای این نوع لوله، کاربرد آن در چند طرح ملی شروع و تقاضای استفاده از این لوله ها رو به افزایش است.

مزایای لوله های زهکش با پوشش فیلتر مصنوعی ژئوتکستایل:

1. قیمت بسیار ارزان تر فیلترهای مصنوعی از فیلترهای شن و ماسه

2. حذف هزینه تهیه حمل شن و ماسه بندی شده

3. کاهش هزینه نصب و جایگذاری

4. سرعت بالای نصب این نوع لوله

5. دوام بالا و یکنواختی پوشش ایجاد شده در اطراف لوله های زهکشی

6. سهولت ورود آب در این نوع لوله

7. افزایش راندمان فیلتراسیون و شیرین سازی زمین

 

در واقع استفاده از لوله زهکشی به معنی مدیریت سفره آب زیرزمینی در جهت منابع اقتصادی و اجتماعی در کنار حفظ محیط زیست می باشد. لوله های زهکشی بصورت لوله های کاروگیتی تولید می شوند. علت این امر، داشتن مقاومت حلقوی یا مکانیکی بالای لوله کاروگیت و اسپیرال می باشد.

 

زهکشی عمیق آب‌های زیرزمینی شامل تخلیه آب‌ های نفوذی به لایه ‌های زیرسازی و روسازی راه است که سه منبع اصلی به شرح زیر است:

1. آب باران

2. آب‌های زیرزمینی اعم از سطح ایستابی یا سطح آزاد آب جاری

3. آب‌های ناشی از حضور چشمه‌های فعال و سطوح تراوش، در زمین‌های بالادست، مجاور و زیرین بدنه راه.

 

Copy Right 2018 - 2021 Design By Moeinnet Group