تجهیزات خط تولید لوله پلی اتیلن


تجهیزات خط تولید لوله پلی اتیلن

تجهیزات و ماشین آلات خط تولید لوله پلی اتیلن

برای تولید لوله پلی اتیلن تجهیزات و ماشین آلات زیادی نیاز می باشد که ما در این مقاله قصد داریم شما را با برخی از آنها آشنا سازیم.

1. مکنده یا موادکش

در ابتدا با دستگاه موادکش یا مکنده آشنا می شویم که وسیله ای است، برای انتقال انواع مواد پلاستیک به دستگاه تزریق پلاستیک، نایلون، بادی، اکسترودر و سایر ماشین آلات صنعت پلاستیک که ظرفیت های متفاوت را نیز در برمی گیرد.

با توجه به این امر که کارگران از مشغولیت بالایی برخوردارند و در بعضی مواقع مواد اولیه کافی به دستگاه نمی رسد؛ دستگاه مکنده قادر به فعالیت و تولید نباشد.

برای اینکه بتوانیم یک تولید یکدست با کمترین مقدار ضایعات داشته باشیم و همچنین در زمان نیز صرفه جویی کنیم؛ می توانیم از سه نمونه دستگاه مواد کش که به دستگاه موادکش زمینی، دستگاه موادکش هوایی و دستگاه موادکش حلزونی تقسیم می شوند، استفاده کنیم.

استفاده از این انواع مواد کش و مدل آنها و یا حتی استفاده از آنها بنا به نیاز و شرایط محیطی می تواند متفاوت باشد. تنها چیزی که نمیتوان در آن تفاوت حاصل شد، استفاده از مواد‌ کش‌های با کیفیت و قابل اطمینان است که بتوانند به صورت مستمر و پیوسته در خط تولید مشغول به کار باشند.

دستگاه های مواد کش از اجزای زیر تشکیل شده اند:

• تابلو فرمان زمان دار

• موتور مکنده

• قیف

• فیلتر صافی

• چراغ هشدار دهنده برای کمبود مواد

• شیلنگ آنتی استاتیک مواد

مواد کش ها به خط تولید لوله های پلی اتیلن کمک فراوانی می کنند و بسیار پر اهمیت می باشند به طوری که موادکش ها باعث می شوند تا مواد به صورت مستمر و منظم وارد قیف های ورودی شده و از سریز شدن مواد در این دستگاه ها جلوگیری می کنند.

مواد کش ها در بالای قیف ورودی اکسترودرها و قبل از محفظه‌های توزین گراویمتریک قرار دارند که مواد را از سیلوها گرفته و وارد اکسترودر می کنند. همچنین موادکش های بسیار پرقدرت دیگری نیز برای پر نمودن سیلو‌ها با مواد اولیه وجود دارند که می توانند در این امر بسیار پرکاربرد می باشند.

برای اینکه هزینه های تولید کاهش یافته و سیستم خط تولید لوله های پلی اتیلن یک سیستم مکانیزه و با حداقل دخالت انسان باشد؛ مسئولان دستگاه موادکش و دستگاه های مشابه دیگر را وارد خط تولید کرده و از آنها استفاده می کنند.

با توجه به اینکه هر دستگاهی دارای سنسور تنظیم می باشد و نیاز به تعویض به موقع و تمیز نگاه‌ داشتن دارد؛ دستگاه موادکش نیز به همه این ها نیاز دارد و باید به آن رسیدگی نمود تا دوره سرویس دهی آن نیز افزایش یابد.

2. اکسترودر

دستگاه الکسترودر ماشینی است که با مواد پلیمری(گرانول) سروکار داشته و به گرانول نیروی حرکتی و حرارتی وارد ساخته تا با فشار در انتهای دستگاه از میان یک قالب عبور نموده و محصولی خمیری و یا نواری شکل با سطح مقطع خاص تولید نماید.

مشخصات فنی الکسترودرها:

  • مکنده و گازگیر استیل به همراه خشک کن
  • مجهز به سیستم خط دار کردن لوله ها
  • دارای قالب های استاندارد با فشار 6 و 10 اتمسفر
  • همه المنت ها سرامیکی با قالب فن استایل
  • مجهز به تابلو برق PLC به روز
  •  کالیبراتورهایی از جنس برنج، فسفر و برنز

اکسترودرها کاربردهای متنوع و گسترده ای در صنایع پلیمری داشته و در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگر بخواهیم کار دستگاه الکسترودر را به یک شئ دیگر تشبیه کنیم؛ می توان گفت اکسترودرها همانند چرخ‌گوشت عمل می نمایند، به طوری که مواد اولیه به صورت گرانول وارد آنها می‌شود و در حین مخلوط نمودن، مواد اولیه را طبق استاندارد حرارت می دهند تا در بخش خروجی مواد به صورت خمیر درآیند و آماده قالب گیری باشند.

در خط تولید لوله های پلی اتیلن، دستگاه اکسترودر برای شکل دهی اولیه پلیمرها جهت عملیات بعدی و نیز برای شکل دادن به محصولات نهائی مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

3. اره

بریدن لوله به قطعات با متراژ دقیق و با لبه برش صاف و تمیز با حداقل ضایعات، وظیفه اره می باشد. هنگام این برش، باید به این نکته توجه داشت که تیغه برش را با سرعت بیرون آمدن لوله ها هماهنگ کرد تا علاوه بر سریع تر شدن کار، خط تولید نیز متوقف نشود.

4. کشنده

وظیفه دستگاه کشنده یا Haul off، کشیدن لوله های در حال تولید  می باشد که باید بدون وارد شدن  فشار اضافه ای، به صورت منظم و یکنواخت  لوله ها کشیده شوند . همچنین برای جلوگیری از دو پهنگی لوله، عدم تغییر ضخامت لوله و وارد نشدن فشار به بدنه لوله، بهتر است سرعت کشنده با سرعت خروج مواد مذاب از اکسترودر هماهنگ باشد.

5. سیستم مانیتورینگ

با توجه به اینکه باید عملکرد هریک از تجهیزات در خط تولید لوله های پلی اتیلن مورد بررسی قرار گیرد؛ بهتر است همگی به وسیله سیستم کنترلی اکسترودر به صورت واحد و هماهنگ مورد کنترل قرار گیرند که این سیستم همان سیستم مانیتورینگ می باشد.

سیستم مانیتورینگ و سیستم‌های کنترلی جامع و مدرن دیگر، این امکان را به اپراتور می‌دهد که همواره تمامی مراحل خط تولید را تحت کنترل و بررسی دقیق خود داشته باشند و تمامی بخش های تولید تحت کنترل و نظارت باشد.

همچنین وظیفه این سیستم کنترل هماهنگی تمامی بخش های خط تولید لوله های پلی اتیلن است که به صورت واحد کار کنند.

سیستم مانیتورینگ به اپراتور این امکان را می دهد تا به هنگام بروز مشکل و یا خطا در سیستم های خط تولید، تجهیزات و فرآیند تولید لوله، به بررسی، عیب‌یابی و رفع خطا بپردازد. همچنین سیستم مانیتورینگ در خط تولید لوله های پلی اتیلن به روند رفع نقص و ادامه تولید در خط تولید سرعت بالاتری می بخشد.

سیستم مانیتورینگ یا همان سیستم کنترل هوشمند نه تنها عملیات خط تولید لوله های پلی اتیلن را تسهیل می نماید؛ بلکه امکان نظارت بر مصرف انرژی و منابع آن را نیز فراهم می‌کند.

از دیگر مزایای وجود سیستم مانیتورینگ در خط تولید لوله های پلی اتیلن می توان به صرفه جویی در زمان تغییر مواد و در نتیجه هزینه‌ها و انعطاف پذیری بالا در تولید لوله های پلی اتیلن اشاره کرد. همچنین این سیستم‌های مدرن مانیتورینگ، باعث افزایش بهره وری انرژی در اکستروژن لوله و کاهش ضایعات مواد اولیه، انرژی و آب می‌شوند.

6. DIE (قالب)

برای بالا رفتن فشار انتهای سیلندر یا همان پشت قالب، فشردگی مواد مذاب و توزیع یکنواخت آن در ابتدای ورودی قالب به منظور ثبات وضعیت کیفی آن، می توان از یک ارتباط دهنده برای ارتباط بین قالب و الکسترود استفاده کرد که این ارتباط دهنده همان DIE  یا قالب نام دارد.

7. vacuum Tank (مخزن خلاء)

مواد پلی اتیلن مذاب پس از عبور از قالب که به صورت خمیری شکل می باشد، می‌بایست از vacuum Tank نیز عبور نمایند تا شکل اولیه لوله های پلی اتیلن را به خود بگیرد. جایگاه دستگاه vacuum Tank بعد از قالب و قبل از مخازن خنک کننده قرار دارد و همانطور که گفته شد به شکل دهی مواد پلی اتیلن مذاب می پردازد.

8. UltraSonic

وظیفه اندازه گیری ضخامت لوله های پلی اتیلن از8 نقطه متفاوت بر عهده UltraSonic می باشد که بعد از vacuum tank نصب می‌گردد.

9. Tank Cooling

Cooling Tank و یا همان مخزن‌های خنک کننده در میانه ی خط تولید لوله های پلی اتیلن بعد از Vaccum Tank و قبل از دستگاه کشنده و مارکر قرار دارد.

Cooling Tank وظیفه خنک کاری نهائی لوله های پلی اتیلن را برعهده دارد که هرچه سرعت، سایز و اندازه لوله های تولیدی خط تولید بیشتر باشد، تعداد این دستگاه ها نیز بیشتر می شود.

10. مارکر و جت پرینتر

دستگاه مارکر، دستگاهی است که وظیفه نشانه گذاری مشخصات لوله های پلی اتیلن تولید شده را بر عهده دارد. این مشخصات شامل مشخصات لوله، تاریخ و شیفت تولید، نوع مواد اولیه و شماره استاندارد لوله می باشد که آن ها را بر روی لوله حک می کنند.

دستگاه مارکر بر دو نوع است؛ دستگاه مارکرحرارتی و لیزری. طبق استاندارد برای نشانه گذاری لوله های پلی اتیلن باید از نوع حرارتی استفاده شود.

در برخی از موارد و طبق درخواست مشتری از جت پرینتر نیز استفاده می شود، همچنین مشخصات لوله‌های پلی اتیلن مخصوص گاز نیز به وسیله جت پرینترها بر روی لوله‌ها درج می شود.

11. وایندر(کلاف کننده لوله پلی اتیلن)

تمامی لوله های پلی اتیلن باید از دستگاهی در انتهای خط تولید لوله پلی اتیلن به نام وایندر عبور کنند که این دستگاه وظیفه کلاف نمودن لوله‌های پلی اتیلن را بر عهده دارد و لوله های پلی اتیلن با عبور از این دستگاه پیچیده و کلاف می شوند. لوله های پلی اتیلن تا سایز 110 میلیمتر و حداکثر تا فشار 16 بار را نیز در این دستگاه پیچیده شده و کلاف می شوند.

وایندر یا کلاف کننده لوله پلی اتیلن یکی از تجهیزات الزامی خط تولید لوله‌های پلی اتیلن است که امکان کلاف نمودن لوله ها در این دستگاه به وسیله دست یا هر ابزار دیگری وجود ندارد.

Copy Right 2018 - 2021 Design By Moeinnet Group